Wstęp


Na tym blogu, znajdziecie informacje o sposobach radzenia sobie z większością typowych skutków ubocznych terapii HCV. Na początek skupię się na standardowej terapii dwulekowej, ale z czasem pojawią się informacje dotyczące działań niepożądanych nowych leków. 
Tworząc tego bloga, wykorzystałem broszurę amerykańskiego stowarzyszenia Hepatitis C Support Project, porady doświadczonych lekarzy oraz doświadczenia własne i innych osób przechodzących terapie HCV.

Moje zainteresowanie problematyką HCV wzięło się stąd, że sam byłem osobą zakażoną. Kiedy i gdzie zostałem zakażony, nie wiem i nawet nie próbowałem tego nigdy dociekać. Jak większość z nas o problemach w funkcjonowaniu wątroby dowiedziałem się przypadkowo, podczas rutynowych badań. I tak się zaczęło: wizyta u hepatologa, badania diagnostyczne, potwierdzenie obecności wirusa, biopsja, kwalifikacja do leczenia i start terapii. W chwili rozpoczęcia tworzenia tego bloga, byłem w 30 tygodniu swojej 72-tygodniowej terapii standardowej. Obecnie jestem już po badaniu RNA HCV po 24 tygodniach od zakończenia terapii i jestem szczęśliwym posiadaczem MINUSA
W związku z tym, że terapia nie szczędziła mi skutków ubocznych, postanowiłem przybliżyć problematykę radzenia sobie z nimi wszystkim zainteresowanym.

Korzystając z okazji, chciałem serdecznie podziękować mojej żonie, która była pierwszym czytelnikiem, a zarazem recenzentem i korektorem publikowanych przeze mnie na blogu postów.

Najczęściej występujące skutki uboczne terapii HCV

Leczenie HCV ze względu na specyfikę stosowanych leków powoduje wiele skutków ubocznych, które potrafią nieźle uprzykrzyć życie w trakcie terapii, a nawet mogą doprowadzić do jej przerwania. Zgodnie z doświadczeniem klinicznym, terapia HCV daje największą szansę powodzenia, jeśli zalecane dawki leków są podawane przez odpowiednio długi okres czasu. Dlatego bardzo ważne jest, aby we właściwy sposób walczyć ze skutkami ubocznymi, co pozwoli na doprowadzenie terapii do jej planowego końca. Na szczęście istnieją praktyczne metody pozwalające na uniknięcie bądź minimalizację wielu dokuczliwych działań niepożądanych. Mam nadzieję, że przewodnik ten dostarczy wielu pożytecznych wskazówek, które pomogą przetrwać terapię przeciwwirusową.

Ważne: Informuj swojego lekarza prowadzącego o wszystkich skutkach ubocznych najszybciej jak to możliwe. Pamiętaj, że leczenie działań niepożądanych objawów powinno być prowadzone przez specjalistę.

Należy pamiętać, że nie u wszystkich występują takie same działania niepożądane oraz że nie zawsze u podłoża podobnych objawów leżą te same przyczyny.
Niektórzy chorzy przechodzą leczenie bez poważniejszych powikłań lub nie mają ich w ogóle. Należy być jednak przygotowanym na najgorsze i mieć nadzieję, że szybko poradzicie sobie ze skutkami ubocznymi. Ten blog ma wam to ułatwić.

Opracowano na podstawie broszury Hepatitis C Support Project (tłum. Paweł, oprac. Mirek).